You are here: General Info > Council of Ministers since 1957 > Thirteenth Kerala Legislative Assembly
 
COUNCIL OF MINISTERS SINCE 1957 - Fourteenth KLA
 

Shri. Pinarayi Vijayan

Hon'ble Chief Minister 

(Assumed office on 25th May, 2016)

 Prof. C. Ravindranath

Hon'ble Minister for General Education

(Assumed office on 25th May, 2016)

Shri. A. K. Balan

Hon'ble Minister Welfare of Scheduled Castes, Scheduled Tribes  and Backward Classes,Law, Culture and Parliamentary Affairs

(Assumed office on 25th May, 2016)

Shri. Kadakampally Surendran

Hon'ble Minister for  Co-operation,Tourism & Devasoms

(Assumed office on 25th May, 2016)

Shri. T. P. Ramakrishnan  

Hon'ble Minister for Labour and Excise

(Assumed office on 25th May, 2016)

Smt. J. Mercykutty Amma

Hon'ble Minister for Fisheries, Harbour Engineering and Cashew Industries

(Assumed office on 25th May, 2016)

Shri. E. P. Jayarajan  

Hon'ble Minister for Industries,Sports & Youth Affairs

(Assumed office on 25th May, 2016, resigned on 14.10.2016, reassumed office on 14th August 2018)

Shri. G. Sudhakaran

Hon'ble Minister for Public Works and Registration

(Assumed office on 25th May, 2016)

Smt. K. K. Shylaja Teacher

Hon'ble Minister for Health, Social Justice, Women and Child Developement

(Assumed office on 25th May, 2016)

Shri. A. C. Moideen

Hon'ble Minister for Local Self Governments

(Assumed office on 25th May, 2016)

 Dr. T. M. Thomas Isaac

Hon'ble Minister for Finance and Coir

(Assumed office on 25th May, 2016)

Shri. K. T. Jaleel

Hon'ble Minister for Higher Education and Minority Welfare

(Assumed office on 25th May, 2016)

Shri. E. Chandrasekharan

Hon'ble Minister for Revenue and Housing

(Assumed office on 25th May, 2016)

Shri. V. S. Sunil Kumar

Hon'ble Minister for Agriculture

(Assumed office on 25th May, 2016)

Shri. P. Thilothaman

Hon'ble Minister for Food and Civil Supplies

(Assumed office on 25th May, 2016)

Shri. K. Raju

Hon'ble Minister for Forests, Animal husbandry and Zoos

(Assumed office on 25th May, 2016)

Shri.  Mathew T. Thomas

Hon'ble Minister for Water Resources

(Assumed office on 25th May, 2016)

Sri. A. K. Saseendran 

Hon'ble Minister for  Transport

(Assumed office on 25th May, 2016, resigned on 27.03.2017, Reassumed office on 2nd February 2018)

Shri. Ramachandran Kadannappally

Hon'ble Minister for Ports, Museums, Archaeology and Archives

(Assumed office on 25th May, 2016)

Shri. M M Mani Hon'ble Minister for Electricity.
(Assumed office on 22nd November, 2016)
Shri. Thomas Chandy  Hon'ble Minister for  Transport
(Assumed office on 1st April, 2017, resigned on 15-11 2017)
 
 
 BACK

Profile | History | Rules of Procedures | Governors | Chief Ministers | Council of Ministers since 1957 | Presiding Officers Since 1957 | Deputy Presiding Officers since 1957 | Secretaries | President's Rule | Duration of Assemblies | Telephone Numbers

Home | Privacy Policy | Terms and Conditions

                                              Website maintained by Information System Section, Kerala Legislative Assembly, Thiruvananthapuram.