You are here: Members > V. K. Velappan


 V. K. Velappan 

Member, Sree Moolam Popular Assembly 1929 and 1931,
Sree Moolam Assembly 1933-37 and 1944-47,
2nd KLA [Vazhoor-Congress]. 

College Education; Born in  September 1898.                                      

Other Positions Held and details:

Minister for Health and Electricity from 22-02-1960 to 26-08-1962. 

Municipal Councillor, Vaikkom from 1927; Municipal Chairman, Vaikkom (1938-52) and from (1956-60); Associated with the activities of NSS along with Mannath Padmanabhan.




Expired on  26-08-1962 while serving as Minister.


Website maintained by Information System Section, Kerala Legislative Assembly, Thiruvananthapuram.