You are here: Members > P. Sankaran 

KERALA LEGISLATURE - MEMBERS

 P. Sankaran 

Member, 11th KLA [Quilandy-INC]. Resigned the membership on 5-7-2005.  

LLB; Advocate; Son of Shri Kelu Nair and
Smt. Makkam Amma; born on 02 December 1947; Wife: V. Sudha; 1 Son, 2 Daughters.
                

             

Other Positions Held and details:

Minister for Health & Tourism from 26.5.2001 to 10.2.2004, Minister for Tourism from 11.2.2004 to 29.8.2004.  

Member, Lok Sabha  (1998-99). 

Member, Central Manufacturing Technology Institute Director Board, CADA, Oushadhi, Plantation Corporation; General Secretary, D.C.C Kozhikode (1980-1991); President, D.C.C.(1), Kozhikode, Kozhikode District Youth Congress Committee (1978);  First Student Syndicate  Member Calicut University(197576).

 

 

 

 

Address : Puthiyottil House, Kadiyangad. P.O., Perambra (via), Kozhikode.
 
 BACK

Website maintained by Information System Section, Kerala Legislative Assembly, Thiruvananthapuram.